Anasayfa / HABERLER / 1 Mayıs’ın Ardından: Direnen İşçiler Kazanıyor
1mayis

1 Mayıs’ın Ardından: Direnen İşçiler Kazanıyor

Dev İletişim-İş olarak 1 Mayıs’ta Bakırköy’deydik. Taleplerimizi diğer işçi kardeşlerimizle beraberce haykırdık ve “Hırsızlığa, Yolsuzluğa ve Güvencesizliğe Karşı Örgütleniyoruz!” dedik.

Bu yıl da 1 Mayıs’a damgasını vuran şey yasaklar oldu. Bir kez daha görmüş oluyoruz ki sürekli istikrar diyen sarayın istikrarlı olduğu yalnızca iki konu var. Birincisi istikrarsızlıktaki istikrarı. Dün İsrail’e “one minute” diyen Erdoğan bugün Ortadoğu’da İsrail ile onursuz bir ittifaka girişiyor ve Filistinli kardeşlerimiz üzerindeki imha ve ablukaya sessiz kalıyor. Dün “Ey Putin!” diye başlayan çıkışlar bugün yerini “Bir pilotun hatası”na ve “Putin’e kulak vermeliyiz”e bırakıyor. Çöküşe geçen turizm sektörü, iş güvencesi olmayan başbakanlar ise cabası. Erdoğan’ın istikrarlı olduğu ilk iş istikrarsızlık. İstikrarlı olunan ikinci konu ise işçi düşmanlığı!

İşte 1 Mayıs’taki Taksim yasağı buna denk geliyor. Kıdem tazminatı gasp edilsin, kiralık işçi uyglaması geçsin, iş canayetleri rekor kırmayı sürdürsün, işsizlik daha da yükselsin diye 1 Mayıs’ı işçiler istediği yerde kutlayamıyor. Kürt şehirleri Saraybosna’ya dönsün, Kilis’te IŞİD saldırısına ses edilmesin isteniyor.

Tüm tehdit, baskı, yasaklar ve patlayan bombalara rağmen 1 Mayıs’ta İstanbul’da on binler, Türkiye’de ise iki yüz bin kadar işçi ile 1 Mayıs’taydık.

Evet zor günler yaşıyoruz ama unutmayalım bir arada olunca başarıyoruz ve direnirsek kazanıyoruz. Zonguldak Balçınlar’da dört aydır maaşlarını alamayan maden işçileri haklarını alabilmek için yerin yüzerce metre altında direndiler. Polis madenin girişine barikat kurarak dayanışmanın büyümesini engellemeye çalıştı. Ancak yine de direniş başarı ile sonuçlandı.

Ne istediğimizi bildiğimiz ve direndiğimiz müddetçe hakkımızı alabiliriz. Bu yüzden tüm işçileri sendikalı olmaya, örgütlenmeye çağırırken bir kez daha:

Kiralık işçi uygulaması çöpe!
Kıdem tazminatlarımıza dokunulamaz!
Sendikalaşmanın önündeki tüm engeller kaldırılsın!
6 saat iş günü!

Diyoruz.