Anasayfa / YAYINLAR / BASIN AÇIKLAMALARI / Emek, Barış ve Özgürlük için 1 Mayıs’a!
1mayis2

Emek, Barış ve Özgürlük için 1 Mayıs’a!

Zor günlerden geçiyoruz. Hükümet kıdem tazminatını gasp etmek isterken, çalışanın tüm güvencesini ortadan kaldıracak kiralık işçi uygulaması da mecliste bekliyor. İş cinayetleri rekor kırıyor. İşsizlik iki haneli rakamlara ulaşmışken çalışma ve ekonomi bakanları işsizlikte bir düşüş hedeflemediklerini açıkça ifade edip programlarına yazıyorlar.

Kürt şehirleri Saraybosna’ya dönüyor. Maceracı dış politikanın bizim topraklarımızda hayati sonuçları oluyor. Patlayan bombaların yanı sıra IŞİD Kilis’e yedinci kez roketatarlı saldırıda bulunuyor ve yetkililer faydalı bir şey yapmak yerine bölgede bir protesto olmasın diye TOMA takviyesi talep ediyor.

Her türden muhalefetin baskı altına alınması ya da imha edilmesi hedefleniyor. Bunun da en büyük etkisi biz işçi ve emekçilere oluyor. Tüm bu baskı ortamı işçi düşmanı politikaların da aynı türden baskılar ile hayata geçmesini sağlıyor. Bursa Renault’ta haklarını arayan işçiler iş durdurmasınlar diye terörle mücadele yöntemleri ile evlerinden gözaltına alınıyor. Bu baskılarla kiralık işçilik gibi insanlık dışı uygulamalara da zemin hazırlanıyor.

İşçi düşmanlarının tek dayanakları yeterince örgütlü olmayışımız. Bu sayede saldırılarını sürdürebiliyorlar.

O halde 1 Mayıs’ı onurlu bir iş ve onurlu bir yaşam için, Dev İletişim-İş’i, DİSK’i ve tüm işçi örgütlerini güçlendirmek için değerlendirelim!

Kiralık işçi uygulaması çöpe!
Kıdem tazminatlarımıza dokunulmaz!
Sendikalaşmanın önündeki tüm engeller kaldırılsın!
6 saat iş günü!

Diyoruz.

1 Mayıs üzerindeki tüm alan yasaklarının kaldırılması,
Savaşın sonlanması,
Maceracı dış politikadan vaz geçilmesi,
Muhalefeti baskı altına alan her türlü uygulamanın sonlanması

için de tüm üyelerimizi 1 Mayıs’ta Bakırköy’e bekliyoruz.

Tarih: 1 Mayıs 2016 Pazar
Toplanma saati: 11.00
Toplanma yeri: İncirli Metrobüs Durağı-Bakırköy Tarafı (Yanyol)