Anasayfa / YAYINLAR / BASIN AÇIKLAMALARI / Dev İletişim-iş Türk Telekom’da Çalışan Taşeron İşçilerin Yanındadır

Dev İletişim-iş Türk Telekom’da Çalışan Taşeron İşçilerin Yanındadır

Türk Telekom İşçisi Yalnız Değildir

Türk Telekom’un taşeron firması ART Grup’a bağlı çalışan yaklaşık 200 taşeron işçi 27 Ekim ve 28 Ekim tarihlerinde iki gün boyunca geç ödenen maaşları, arıza ve kazalardan dolayı yapılan kesintiler, ödenmeyen primler ve yapılmayan zamlar nedeniyle iş bıraktılar. Resmi tatilin olduğu 29 Ekim ve 30 Ekim tarihlerinde de eylemlerine devam ettiler.

27 Ekim Çarşamba sabahı Anadolu Yakası Telekom Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, Sultanbeyli-Pendik sınırında bir araya gelerek firma yetkililerine seslerini duyurmak istedi. 200 araç eşliğinde boş bir araziye gelen yüzlerce işçi, daha önce de iki defa iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini, ancak verilen vaatlerin yerine getirilmemesi üzerine tekrar iş bırakma eylemi başlattıklarını söyledi. Yapılan haksızlıklara itiraz eden bazı arkadaşlarının daha önce işlerine son verildiğini kaydeden işçiler, bu nedenle haklarını elde etmek için toplu olarak iş bırakma eylemi başlattıklarını söyledi.

Firma yetkililerinden ise çalışanların cep telefonlarına “Merhabalar, Çalışmış olduğunuz müdürlüklere mail atılarak 15.00’e kadar çalışan ve çalışmayan listeleri istenmiştir. Bu mesaj son uyarı niteliğinde olup ivedi bir şekilde işbaşı yapmanız ve müdürlüğünüzdeki listeye adınızı yazdırmanız gerekmektedir. 15.00’de gelecek listeye göre çalışmayan personellerin tamamının İş Kanunu’nun 25./II-g maddesi gereğince çıkış işlemleri gerçekleştirilecektir.

Çalışmamakta kararlı olan personeller Sarıgazi veya Dolayoba santrallerine gelerek üzerlerine zimmetli olan ne varsa (Araç ,Tablet, Ölçü cihazı vs.) derhal teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde bu teslimatların bugün yapılmaması durumunda da firmamız suç duyurusunda bulunacaktır. ART” şeklinde mesaj gönderildiği öğrenildi.

Türk Telekom’a çalışan ART işçileri: ‘Ücretimizi ödeyin yoksa iletişim altyapısını keseriz’

29 Ekim Perşembe günü, Acıbadem’deki Türk Telekom İstanbul Anadolu Yakası Genel Müdürlüğü önünde toplanan işçiler, “Kiralık köleliğe hayır” pankartı açtılar. İşçiler, 15 aydır bu taşeron şirkette çalıştıklarını, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ettiler. Basın açıklamasıyla taleplerini ilettiler.

Yapılan açıklamanın ardından işçiler aralarında temsilciler belirleyerek Türk Telekom Anadolu Yakası Bölge Müdürlüğü yetkilileri Hüsnü Cambaz ve Ömer Yıldız ile görüşmeye girdi. Görüşmenin ardından açıklama yapan temsilci işçiler Türk Telekom yetkililerinin işçilerin taleplerinin haklı olduğunu ve işlerine geri dönmelerini ve sorunun çözümü için ART yetkilileriyle görüşeceklerini, fakat ART yetkililerinin de işten atılan işçilerin geri alınması konusunda net bir tavrı olmadığını ve araçların santrallere teslim edilmemesi halinde hukuki yola başvuracağını belirttiklerini aktardı.

30 Ekim Cuma günü Pendik’te ve İstanbul Anadolu Yakası’nın farklı yerlerinde toplanan işçiler, kendi aralarında süreci nasıl devam ettireceklerini tartıştılar. Sabaha karşı ART firması, işçilere zimmetli olan arabaları işçilerin evinin önünden habersiz şekilde almıştı. Beş arabayı alan firmaya karşı işçiler, arabaları güvenli noktalara koydular. Gün içerisinde işçilerin telefonlarına sayısız tehdit ve sindirme mesajı geldi. Tüm tehditlere aldırmayan işçiler gün içerisinde bekleyişlerini sürdürdüler, eylemlerine devam ettiler. Türk Telekom yetkilileriyle de görüşen işçiler, görüşmeden bir sonuç alamadılar. Bunun yanında ART patronunun, Sakarya ve Düzce’den işçi toplayıp arızaları çözmek için ekipler kurduğu haberi geldi. İşçiler, bu ekiplerin bölgeyi tanımadıklarını, işi bilmediklerini, bu yüzden bu durumun patronun çaresizliğinin göstergesi olduğunu söylediler.

20’nin Üzerinde İşçi İşten Atıldı, İşten Atılmalar Devam Edecek

İnsanca çalışma koşulları ve insanca yaşayacak ücret talepleri için eylem yapan işçiler işten atıldılar. İşten atılmalarının devam edeceği sinyalleri tüm görüşmelerde veriliyor. Haber-İş üyesi olan işçiler, Haber-İş’in Türk Telekom’da yetkili ama ART’de yetkili olmadığını söyleyerek, sendika yetkilisinin gelerek bir şey yapamayacaklarını ifade etmesi üzerine, kendi aralarında oluşturdukları bir kurulla ART yetkilileri ile 2 Kasım Pazartesi günü bir görüşme gerçekleştirdi. İşçiler bu görüşmede yüz kızartıcı bir suç işlemediklerini, hırsızlık yapmadıklarını, yağma yapmadıklarını, sadece haklarını istediklerini, bunu karşılığında da 25/2’den işten atılmalarına itiraz ettiklerini ifade ettiler. ART genel müdürünün yurtdışında olması sebebiyle görüşmede ilettikleri talepleri 4 Kasım Çarşamba’ya kadar değerlendireceklerini söyleyen yetkililer, “Yaptığınız eylemler nedeniyle bize tazminat ödemek zorunda bile kalabilirsiniz,” diyerek yıldırma politikalarına devam ettiler.

Devrimci İletişim ve Çağrı Merkezi Çalışanları Sendikası olarak Türk Telekom’a bağlı ART grubunda çalışan işçilerin yanında olduğumuzu, işten atılanların geri alınması, yeni işten atılmaların olmaması ve çalışma koşullarının – ücretlerinin iyileştirilmesi taleplerini kazanana kadar mücadelelerini büyüteceğimizi kamuoyuna sunarız.

Dev İletişim-İş Sendikası 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *